Blog Yazılarımız

Ana Sayfa / Blog Yazılarımız
0 Comments 18 Nisan 2022

Lake Kapak Nedir? Neden Tercih Etmelisiniz?

Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması usulüyle yapılan kapaklara Lake Kapak denir.

NEDEN LAKE KAPAĞI TERCİH ETMELİYİM?
Lake Kapağı tercih etmeniz için pek çok sebebiniz var , işte onlardan birkaçı : Dayanıklıdır: Lake kapaklar ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için, boya MDF ile %100 kaynaşır. Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece kapaklarınız buhardan,nemden ve sudan kesinlikle etkilenmez. Dekoratiftir : Lakenin pürüzsüz görünümü sıradan bir MDF’yi muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz. Uzun vadede ekonomiktir : Lake kapaklar boyalı kapaklar olduğundan dolayı renginden sıkıldığınızda düşük bir bedel ödeyerek istediğiniz renge çevirebilirsiniz.Diğer kapak türlerinde bunu yapmanız mümkün değildir;kapağınızı tamamen değiştirmek zorundasınız.Böylece mutfağınızı yeniden yaptırmaya gerek kalmadan sadece kapakların rengini değiştirmek suretiyle mutfağınızı yenilemiş olursunuz. Tasarımda özgürlük verir : Diğer kapak cinslerinde üretici firmanın ölçülerine,renklerine ve üretim tarzına bağımlı kalırsınız.Halbuki lake de böyle bir sınırlama yoktur , mobilyanız için istediğiniz şekli tasarlayabilir ve bunu lake boya ile boyayabilirsiz. Kapağınızın rengi size özel olur ;lake kapakta diğer kapak modellerinde olduğu gibi renk sınırlaması yoktur . Renk seçiminde uluslar arası bir renk kartelası olan RAL renk kartelasından faydalanabileceğiniz gibi , mutfak veya banyonuzdaki seramiğin renginde veya salonunuzdaki perdenin , koltuğun , halının veya duvar kağıdınızın renginde bile lake kapak yaptırabilirsiniz. Yıllar sonra bile canlı ve parlak kalabilir:Lake Kapaklarınızı yıllar sonra pasta&polish yaptırdığınızda bile, kapaklarınız ilk günkü parlaklığına ve canlılığına kavuşur. .

LAKE KAPAK SUDAN VE BUHARDAN ETKİLENİR Mİ ?
Lake kapaklar , ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece kapaklarınız buhardan,nemden ve sudan kesinlikle etkilenmez.

LAKE KAPAK SARARIR MI ?
Lake kapakların üretiminde kullanılan boyalar sararmaya karşı dirençli KA-Q TS-EN ISO 9001-2000 kalite belgelerine sahip ürünlerdir.Tıpkı diğer kapaklarda olduğu gibi doğrudan ve sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalmadığı takdirde kapaklarınızı uzun yıllar boyunca ilk günkü canlılığı ve parlaklığında kullanabilirsiniz.

LAKE KAPAĞI İSTEDİĞİM RENKTE YAPTIRABİLİRMİYİM?
Evet Lake Kapağı istediğiniz renkte yaptırabilirsiniz. Lake kapakta diğer kapak türlerinde olduğu gibi renk sınırlaması yoktur.Renk seçiminde uluslararası bir renk kartelası olan RAL renk kartelasından faydalanabileceğiniz gibi, mutfak veya banyonuzdaki seramiğin renginde veya salonunuzdaki perdenin , koltuğun , halının veya duvar kağıdınızın renginde bile lake kapak yaptırabilirsiniz.

LAKE KAPAKLAR PAHALIMIDIR?
Lake kapakların fiyatı ilk anda yüksek gibi görünse de uzun vadede ekonomiktir : Lake kapaklar boyalı kapaklar olduğundan dolayı renginden sıkıldığınızda düşük bir bedel ödeyerek istediğiniz renge çevirebilirsiniz.Ayrıca kapaklarınızı yıllar sonra Pasta & Polish yaptırdığınızda bile kapaklarınız ilk günkü canlılığına ve parlaklığına kavuşur.Diğer kapak türlerinde bunu yapmanız mümkün değildir;kapağınızı tamamen değiştirmek zorundasınız.Böylece ilk etapta lake kapak yüksek maliyetli görünse de uzun vadede ekonomiktir.

LAKE BOYA SAĞLIĞA ZARARLIMIDIR ?
Lake Kapak, üretiminde insan ve çevre sağlığına zararlı maddeler içermeyen KA-Q TS-EN ISO 9001-2000 Kalite belgelerine sahip boyalar kullanmaktadır.

LAKE KAPAĞIN DİĞER KAPAKLARDAN FARKI NEDİR ?
Lake Kapağı diğer kapaklardan ayıran en önemli fark üretim metodundan kaynaklanmaktadır şöyleki: Lake Kapak dışındaki diğer bütün kapak çeşitlerinde, kapağa rengini veren yüzey kaplama malzemeleri ( PVC Membran,Akrilik panel,laminant ) MDF yüzeyine ,tutkal yardımıyla , belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenerek yapıştırılır.Kapakların kenarlarına ise PVC bant yine tutkal yardımıyla yapıştırılır.Bu durum kapağın sürekli nem , buhar veya suya maruz kalması durumunda tutkalı etkileyerek PVC folyo veya band’ın kendisini bırakmasına neden olabilir Lake kapaklar ise ham MDF üzerine Polyester astar atılıp daha sonra poliüretan boyalarla boyandığı için, boya MDF ile %100 kaynaşır.. Boyama ile MDF’nin dış ortamla irtibatı tamamen kesilmiş olur böylece kapaklarınız buhardan,nemden ve sudan asla etkilenmez.

LAKE KAPAĞIN TEMİZLİĞİ ZOR MUDUR ? NASIL TEMİZLEMELİYİM ?
Lake Kapağın temizliği çok kolaydır. Nemli bir bezle veya mikrofiber bezlerle kapaklarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Kapaklarınızı temizlerken kesinlikle kimyasal ürünler kullanmayınız !